Strona główna
Droga na szczyt
Droga na szczyt c.d.

Purpura to pierwsza poważna przeszkoda, z jaką musi zmierzyć się jujutsuka zwykle mniej więcej po około pięciu latach rzetelnego treningu. Trudno jest zarówno wejść na ten stopień, jak i z niego zejść, dlatego wiele osób latami pozostaje na tym etapie.

Główną różnicą pomiędzy niebieskim, a purpurowym pasem jest większa dojrzałość tego drugiego – lepsza znajomość techniki, dokładniejszy timing i większa precyzja ruchów pozwalają mu prowadzić walkę bardziej miękko. Purpura nie stara się już przebijać sobie drogi, tylko usiłuje umiejętnie obchodzić siłę przeciwnika. Do tego celu używa kombinacji technik.

Brąz jest właściwie pasem przejściowym, rodzajem poczekalni, w której zawodnik otrzymuje ostatni szlif przed promocją na czarny pas. Brąz oznacza, że komuś udało się wyjść poza purpurę i wkrótce powinien dołączyć do elitarnego grona czarnych pasów. O ile niebieskim czy purpurowym pasem można pozostawać naprawdę długo, o tyle raczej nie spotyka się zawodników, którzy utknęliby na poziomie brązowego pasa.

Czytaj więcej